(2017) RD Velká Bystřice

projekt: 01/2017
stupeň: Dokumentace pro sloučený územní souhlas a ohlášení stavby (DUR+DSP)
lokalita: Velká Bystřice, okr. Olomouc
autor návrhu: the builders
stavební část: Jakub Killnar
realizace: 2018 – …

Jedná se o novostavbu rodinného domu vč. zpevněných ploch, jímky, vrtané studny a přípojky elektra NN.

Objekt RD je situován do původního ovocného sadu v okrajové části města Velká Bystřice.  Pozemek má lichoběžníkový tvar a jeho kratší strany jsou orientovány ve směru sever-jih. Lokalita je charakteristická vyloženě venkovským vzhledem a k tomu odkazuje také návrh domu ve tvaru kompaktního dvoupatrového objemu se sedlovou střechou. Výškovou nerovnost překonává nájezdová šikmina, respektive mírné schodiště.

Rodinný dům je koncipován jako dvoupodlažní dřevostavba se sedlovou střechou, na půdorysu obdélníku s hranami 13,2 x 8 metrů, s připojenou dřevěnou terasou o velikosti 6,13 x 4 metry.

V přízemí je k terase připojen hlavní obytný prostor domu – kuchyň a obývací pokoj. Tyto prostory jsou opticky odděleny vloženou konstrukcí schodiště. V přízemí je dále vstupní hala, wc s koupelnou, technická místnost a spíž. Přístup do druhého podlaží je otevřený přes dvě patra a vytváří vzdušný prostor, ve kterém je na ochozu umístěna knihovna. Tento prostor je výrazně osvětlen velkým střešním zasklením. Naproti schodišti je koupelna sousedící s toaletou. Vpravo je hosto vský pokoj a hlavní ložnice, vlevo pak dvě převýšené ložnice dětí umožňující vestavbu vloženého patra.